• Рус
  • Укр
  • З'єднання проводів: алюміній і мідь

    Article

    Навіть непрофесійний електрик знає, що прямий контакт мідного та алюмінієвого кабелів при монтажі електричної проводки протипоказаний. Але у ряді випадків все ж виникає необхідність з'єднати дроти.
    Ці два матеріали несумісні між собою, при прямому контакті можуть стати причиною виходу електропроводки з ладу або навіть пожежі. Проте, є способи, за допомогою яких їх можна з'єднати. Поговоримо про ці методики нижче.

    Чи можна з'єднувати алюмінієвий та мідний кабель

    Прямий контакт між цими двома матеріалами за допомогою скручування протипоказаний. Головна проблема полягає у характеристиках цих двох металів. Алюміній активніший, ніж мідь, тому між ними утворюється гальванічна пара, яка прискорює корозію як першого, так і другого матеріалу.

    Руйнування металу, своєю чергою, призводить до появи додаткового перехідного опору електричному струму. Знати, як з'єднувати алюмінієві дроти з мідними правильно, необхідно і для того, щоб уникнути серйозних проблем з електропроводкою надалі. Згодом контакт між провідниками погіршується, через що місце з'єднання сильно гріється.

    В результаті ізоляція дротів поступово руйнується, що може стати прямою причиною короткого замикання.

    Цікаво! Скрутка мідь-алюміній грітиметься ще сильніше, якщо через неї проходить великий струм.

    Як отримати безпечне з'єднання

    Перше і найголовніше правило: не можна допускати прямого контакту цих двох матеріалів між собою. Якщо уникнути цього неможливо, необхідно вжити додаткових заходів для забезпечення надійності.
    Є кілька варіантів, як правильно з'єднати дроти:

    • шляхом опресування;
    • методом зварювання;
    • болтовими з'єднаннями;
    • у клемних колодках (так, щоб різнорідні провідники не стикалися).

    У разі, якщо до звичайних способів вдатися не можна, використовують екзотичний та рідкісний. Спочатку організують лудіння обох кабелів, а потім застосовують паяння.

    Для з'єднання можна передбачити шайби, наконечники або створити захисний шар з будь-якого третього металу. З'єднати мідь і алюміній можна також за допомогою спеціальної пасти – це склад, який запобігає окисленню та попаданню вологи на контакт, оберігає останній від пошкоджень.

    Якщо потрібно під'єднатися до алюмінієвого стояка у коробці, варто скористатися стисками або відгалужувальними затискачами з проколами або без. Їх називають ще горішками. У цьому випадку безпосередній контакт між двома матеріалами виключено завдяки наявності проміжної пластини.

    «Горішки» випускаються зі спеціальною пастою або без неї. Для побутових завдань більше підійдуть клемні колодки з гніздами або вироби, які мають провідник для міді та алюмінію. Можна вдатися і до простого болтового з'єднання, головне, щоб між двома кабелями знаходилася шайба з нержавіючої сталі або з оцинкованим покриттям.

    Як з'єднати багатожильний алюмінієвий провід з мідним одножильним

    Важливий момент: у жодному разі не варто робити це методом скручування, нехай такий варіант і здається найпростішим. На питання, чи можна з'єднувати алюмінієвий провід з мідним, у ПУЕ відповідь однозначна: ні, це суворо заборонено.

    Цікаво! Грітися незабаром починає не лише конкретна область, а й вся проводка.

    Розбираючись, як з'єднати мідний та алюмінієвий дроти, коли останній — багатожильний, а перший — одножильний, не доведеться витрачати багато часу. Істотних відмінностей від контакту між однотипними провідниками немає. Але є нюанси, які потрібно враховувати.

    При виборі способу з'єднання керуються такими критеріями:

    • матеріал та конструкція дроту (діаметр, кількість жил і так далі);
    • вимоги до механічної міцності та надійності з'єднання;
    • технологічні можливості.

    Найшвидший і надійний варіант — застосування клемників або клемних колодок. З їхньою допомогою вдасться створити перехідник між міддю та алюмінієм. Клемників дуже багато, тому необхідно вибрати відповідний за діаметром виріб.

    При використанні такого методу проводи, що з'єднуються, не контактуватимуть один з одним. Кожен кабель притискають різьбовим затискачем до майданчика з нейтральних металів, зокрема латуні, лудженої міді, сталі зі спеціальним покриттям. Щоб уникнути руйнування дроту, між ним та гвинтом ставлять додаткову пластину.

    Як з'єднати багатожильний мідний провід з алюмінієвим одножильним

    Для цього краще використовувати спеціальні клемники з притискними пластинами.як з'єднати мідь з алюмінієм, рекомендують вдатися до деталей, у яких притиск здійснюється різними типами пружин. У результаті електромонтажні роботи можна здійснити швидше.

    Ще один спосіб, як з'єднати мідний та алюмінієвий провід на вулиці або на об'єктах, до яких не підведено живлення, опресовування. Такий варіант вибирають, коли доводиться працювати в обмеженому просторі. Технологія дуже проста:

    • дроти зачищають від корозії та ізоляції;
    • кабелі з різних боків заводять у відрізок трубки;
    • провідники стискають за допомогою спеціальних кліщів. Можна використовувати також молоток або плоскогубці.

    Ще один спосіб — зварювання. Раніше його можна було реалізувати тільки в промислових умовах, але зараз завдяки наявності легкого і компактного обладнання реально і вдома. Достатньо апарата із силою струму максимум 90 ампер при напрузі 36 вольт.

    Тепер ви знаєте, як з'єднати мідний та алюмінієвий провід у розетці або в інших умовах. Є кілька способів зробити це без скручування, і ризику подальшого нагрівання та пошкодження.

    Дивіться також More articles
    Як вирівняти синусоїду генератора
    Як вирівняти синусоїду генератора
    Читати
    Схеми підключення ПЗВ
    Схеми підключення ПЗВ
    Читати
    Чому іскрить розетка
    Чому іскрить розетка
    Читати
    Чиста або «правильна» синусоїда - що це і навіщо потрібна
    Чиста або «правильна» синусоїда - що це і навіщо потрібна
    Читати