• Рус
  • Укр
  • Чому іскрить розетка

    Article

    У кожному будинку, квартирі чи офісі користуються електрообладнанням. Коли несподівано іскрить розетка, потрібно якнайшвидше розібратися в причинах такого явища та усунути їх. Іскри можуть з'являтися тоді, коли ви підключаєте чи вимикаєте будь-який побутовий прилад. Буває, що ви чуєте сухе потріскування і бачите, що виріб нерівномірно світиться.

    Чому може іскрити розетка

    Це не можна ігнорувати, адже у результаті появи іскор створюється свого роду електрична дуга, її температура перевищує 1000 градусів. Результати можуть бути дуже плачевними: можливе не тільки пошкодження штепсельної пари через вплив тепла, а й пожежу.

    Ситуацію, коли іскрить розетка, можна зарахувати до аварійних. Найчастіше це відбувається тому, що між нею і живильним проводом поганий контакт. Якщо з'єднання щільне, перешкод для проходження електроструму немає.

    Перегрів провідників, повітряний прозір між струмопровідними елементами — небезпечні фактори. Навіть за недовгого роз'єднання формується електрична дуга. Щоб зберегти розетку, вилку та сам прилад, а також уникнути пожежі необхідно оперативно розібратися в причинах.

    Невідповідність елементів контакту стандартам

    Більшість власників будинків і квартир старого фонду стикаються з цією проблемою. Розетки, встановлені в СРСР, були розраховані на вилки зі штифтами 4,0 мм стає причиною появи іскор. Зрозуміти, чому іскрить розетка, встановлена ​​за радянських часів, нескладно:

    • коли ви вставляєте сучасний штепсель у старий роз'єм, між ними виникає повітряний прозір;
    • поганий контакт між парою призводить до утворення нестабільної електричної дуги;
    • з'являються іскри.

    Цікаво! Щоб вставити нову вилку в розетку, виконану за старими стандартами, потрібно докласти зусилля. В результаті можливе пошкодження контактів гнізда.

    Іскріння можливе і тоді, коли ви використовуєте неякісну розетку із затискачами з м'якого металу. При обтисканні кабелю вони швидко деформуються і стають непридатними, в результаті з'єднання слабшає.

    Штепсельні роз'єми зношені

    Ці елементи стають непридатними, якщо ви занадто часто різко висмикуєте вилку з розетки та знову встромляєте її в роз'єм. У результаті затискні губки поступово зношуються і слабшають, отже, не можуть охоплювати вилку з необхідним зусиллям.

    Зношування штепсельних роз'ємів призводить до появи прозору між елементами пари та нагару на поверхні губок. Результат відомий: якість контакту падає, з'являються іскри. Щоб уникнути такої ситуації в сучасних розетках роз’єми робляться пружними.

    Занадто велике навантаження

    Щоб зрозуміти, чому іскрить розетка, коли вставляєш вилку, перевірте параметри напруги. Стандартні моделі розраховані на максимальну силу струму 16 Ампер. Це означає, що при звичайній напрузі 220 вольт така модель витримає до 3 кВт незалежно від того, який прилад до неї підключають.

    Якщо показники номінального струму вищі за ті, на які розрахована розетка, виникають перегрів та деформація контактних затискачів. У результаті стискальне зусилля слабшає, між штепсельною парою з'являється проміжок.

    Важливо! Є моделі, які розраховані на максимальний номінальний струм до 10 А, до них не можна підключати побутові прилади потужністю більше ніж 2,2 кВт.

    Слабке зусилля гвинтового затиску

    З цією проблемою стикаються мешканці будинків та квартир зі старою проводкою. При її монтажі в СРСР використовували кабелі з алюмінієвими жилами, які при тривалому застосуванні починають пливти. Це призводить до того, що електричні контакти у гвинтовому затиску слабшають.

    У результаті значно збільшується навантаження на штепсельну пару. Результат — не тільки перегрів, а й окислення контактів, що провокує появу додаткових перешкод для проходження електричного струму.

    Перегорання контактів розетки

    Це відбувається при підключенні потужних електроприладів вилкою без вимикача. Навіть якщо використовувати якісні та довговічні розетки, у такому випадку починають стикатися струмопровідні елементи. В результаті й з'являються іскри, внаслідок чого контакт перегорає, і фурнітура ламається.

    Встановлення неякісного пристрою

    Деякі виробники пропонують дешеві розетки, якість яких бажає кращого. Найбільше проблем виникає з моделями китайського та турецького виробництва. Тому не варто економити на якості, краще віддати перевагу фурнітурі світових брендів із гарною репутацією.

    Що робити, якщо вилка в розетці нагрівається

    Буває, що виріб не іскрить, але вилка дроту побутового або іншого приладу сильно нагрівається при підключенні. Знати, що робити у такому разі необхідно, адже перегрів може стати причиною пошкодження техніки або навіть її остаточного виходу з ладу.

    У цьому випадку необхідно шукати проблему в розетці, адже причиною такого явища може бути одна із наведених нижче:

    • ослаблення чи окислення контактних пластин усередині;
    • надто велика потужність електроприладу, та, з якою несумісна електрофурнітура;
    • ослаблення гвинтових затискачів.

    Що робити, якщо гріється вилка в розетці. Не варто намагатися висмикнути її, якщо вона сильно нагрілася — в цьому випадку є ризик деформації пластика.

    Подивіться, у якому стані знаходяться латунні контакти розетки. Якщо їх відтінок сірий або фіолетовий, значить вони сильно перегрілися і більше непридатні до експлуатації. У такому разі необхідно встановити нову розетку.

    При послабленні контактів, зносі або невідповідності параметрів також потрібно замінити виріб. Іскри та тріск у розетці ー вірна ознака неполадок з фурнітурою або невідповідним навантаженням. Ви можете перевірити стан пристрою за допомогою індикаторної викрутки. Після цього розкрутіть корпус та зверніть увагу на контакти.

    Ослаблені можна підтягнути. Але при сильних пошкодженнях або зносі знадобиться нова фурнітура. Придбати її зручно у нашому інтернет-магазині, у нас ви зможете підібрати моделі від таких виробників, як Schneider Electric. Усі вони продаються з доставкою по Україні.

    Дивіться також More articles
    Як вирівняти синусоїду генератора
    Як вирівняти синусоїду генератора
    Читати
    Схеми підключення ПЗВ
    Схеми підключення ПЗВ
    Читати
    З'єднання проводів: алюміній і мідь
    З'єднання проводів: алюміній і мідь
    Читати
    Чиста або «правильна» синусоїда - що це і навіщо потрібна
    Чиста або «правильна» синусоїда - що це і навіщо потрібна
    Читати