• Рус
  • Укр
  • Яке вибрати реле напруги?

    Article

    Стрибки напруги — проблема для жителів квартир і приватних будинків. Вони призводять до поломки холодильників, пральних машин, телевізорів та іншої побутової техніки. Цілком захистити себе від таких явищ навряд чи вдасться, але зберегти чутливі прилади реально. Щоб це зробити, потрібно знати, як вибрати реле напруги.

    Якщо у вас однофазна мережа, значить, вольтаж повинен перебувати в межах 220 В, якщо трифазна — 380 В. Як у першому, так і в другому випадку допускається відхилення від норми в межах 10%. Якщо показник опускається нижче за встановлені норми, лампи стають тьмяними, що негативно впливає на продуктивність та термін служби. Якщо він надто високий, техніка може вийти з ладу.

    Щоб господарі будинку не отримали таких «сюрпризів», реле напруги спрацьовує моментально і знеструмлює прилади. Якщо говорити про однофазну мережу, то зазвичай пристрій спрацьовує, якщо вольтаж опускається нижче 160 В або вище 280 В.

    Які бувають реле напруги

    Щоб знати, яке реле напруги вибрати для приватного будинку, потрібно розібратися з їхніми видами. Сьогодні виробники пропонують конструкції трьох типів:

    1. Для монтажу на DIN-рейку. Встановлюють у розподільчих щитах і електрощитках. Пристрій здатний захистити усі прилади, на які подається електроенергія з цього щита.
    2. Реле-подовжувачі. Це довгий кабель і кілька роз'ємів, що дозволяє захистити від стрибків напруги ряд побутових приладів. Підходять для холодильників, мікрохвильових печей, посудомийних машин.
    3. Вилка-розетка. Має невеликі габарити, здатна забезпечити захист тільки одного приладу. Мікроконтролер стежить за вольтажем та виводить його на цифровий екран. Допустимі параметри встановлюються за допомогою кнопок.

    Якщо ви думаєте, як вибрати реле напруги для квартири, тоді купуйте пристрій на DIN-рейку. Якщо потрібно захистити один прилад, підійде вилка-розетка. Якщо плануєте вберегти від поломок кілька виробів, замовляйте реле-подовжувач.

    Зверніть увагу! У статті переважно мова про однофазне обладнання. Якщо у вас є трифазне навантаження, потрібно купувати відповідний пристрій.

    Яке реле напруги по функціоналу поставити у квартиру

    Тепер ви знаєте, як вибрати реле захисту від перепадів напруги за його виду. Крім того, потрібно розібратися з його функціоналом. Для будь-кого пристроїв можна вибрати необхідні параметри: верхній і нижній межі спрацьовування, а також затримка перед повторним включенням.

    Миттєве вимкнення пристроїв буде виконуватися як при мінімальному, так і при максимальному показнику на екрані. Повторне включення відбувається після закінчення «затримки», яка була задана. Це дуже важливо для холодильника з компресором. Якщо після виключення електрики він відразу ж увімкнеться, електродвигуну компресора буде завдано шкоди.

    Думаючи над тим, яке реле напруги вибрати, потрібно також звертати увагу на індикацію та управління. Оптимальний варіант – LED-екрани та кнопки для налаштування параметрів. У продажу є моделі зі спеціальною шкалою, а також із кількома дисплеями.

    На замітку! Сучасні реле контролю напруги можуть керуватися через мобільний додаток. Якщо для вас це важливо, зверніть особливу увагу на цю деталь.

    Якої потужності вибрати реле напруги

    Реле контролю напруги — недорогий пристрій, здатний захистити побутову техніку у разі аварійних ситуацій у мережі. Якщо потрібно виріб тільки для пральної машинки, купуйте вилки-розетки. Вони зазвичай стандартизовані та розраховані на 16 А. Щоб захистити всю квартиру чи приватний будинок, потрібно підібрати моделі на DIN-рейку.

    Для цього необхідно розрахувати максимальне сумарне навантаження для всіх електроприладів і додати близько 20% запасів. Наприклад, для кухні зі стандартним набором побутової техніки достатньо пристрою на 5300 Вт (обов'язково потрібно додати до цієї цифри запас).

    Як правильно вибрати реле напруги: ще кілька корисних порад

    Крім типу, функціоналу та потужності, потрібно звертати увагу і на інші деталі:

    1. Вартість. Найкращі дешеві моделі — ті, що підключаються до розетки. Подовжувачі мають середню вартість, а реле на  DIN-рейку є найдорожчими.
    2. Якість. Потрібно надавати перевагу продукції перевірених виробників.
    3. Запас потужності. Як ми вже писали вище, для однофазних моделей цей показник дорівнює приблизно 20%. Трифазні пристрої виготовляються під силу струму — 16 А.
    4. Екран. Краще віддати перевагу моделям з рідкокристалічним дисплеєм — там простіше контролювати вхідні та вихідні значення.
    5. Корпус. Добре себе зарекомендував полікарбонат. Він не плавиться при перегріві та має чудові протипожежні властивості.

    Реле напруги — спеціалізована продукція, яку потрібно купувати в магазинах, які готові надати гарантію від виробника, а також сертифікат якості. Керуючись нашими порадами, ви зможете підібрати реле для контролю вольтажу, але все-таки краще скористатися допомогою спеціалістів.

    Дивіться також More articles
    Як вирівняти синусоїду генератора
    Як вирівняти синусоїду генератора
    Читати
    Схеми підключення ПЗВ
    Схеми підключення ПЗВ
    Читати
    Чому іскрить розетка
    Чому іскрить розетка
    Читати
    З'єднання проводів: алюміній і мідь
    З'єднання проводів: алюміній і мідь
    Читати