• Рус
  • Укр
  • Як вибрати світлодіодну лампу

    Article

    Світлодіодні лампи — найбільш ефективні джерела світла, які використовуються в побуті та промисловості. Хоча вони бувають різних форм та розмірів, влаштовані приблизно однаково. Конструкція складається з трьох елементів: світлодіода, блоку живлення (драйвер) та корпусу. Кожен прилад має характеристики.

    Сюди належить споживана потужність, колірна температура, номінальна напруга, індекс передачі кольорів, домінування та цоколь. Вони завжди вказані на упаковці. Задаючись питанням, як вибрати світлодіодну лампу, вам потрібно обов'язково враховувати цю інформацію. Ключовими характеристиками є тип цоколя, форма освітлювального пристрою, потужність, яскравість і колірна температура.

    Типи (види) цоколів світлодіодних ламп

    Вибираючи LED-лампу, потрібно звертати увагу на пристрій цоколя — елемент, що забезпечує прямий контакт з мережею живлення. На світлодіодному приладі є спеціальні позначки: буква і цифри. Перша вказує на тип цоколя, а друга — на діаметр сполучного елемента або відстань між штирками.

    Компоненти світлодіодних ламп бувають декількох типів: гвинтовий (Е), штирковий (G), з утопленим контактом (R), софітний (S) та цоколь-байонет (В). Якщо чотири останні варіанти використовуються не так часто, то перші два є найпопулярнішими.

    Якщо ви не знаєте, як вибрати ЛЕД-лампу під люстру, настільну лампу або світильник, то можете сміливо купувати освітлювальний прилад з різьбовим плінтусом E27. Для бра та мінісвітильників підійдуть моделі E14. Зазвичай пристрої з таким цоколем можна зустріти у ванній кімнаті, передпокої, гардеробній або коморі. Для вуличного або промислового освітлення рекомендується придбати прилад з елементом E40, що контактує. Штиркові цоколі також бувають різною модифікацією. GU5.3 підходить для галогенних ламп типу MR, застосовуваних як декоративне освітлення. GU10 — поворотно-штирковий цоколь.

    Підходить для освітлювальних приладів, вбудованих у кухонні витяжки, світильників, використовуваних спеціально для підсвічування. G9  — цоколь, що нагадує дві витягнуті петлі. Застосовується в люстрах і пристроях декоративного освітлення.

    Цокольні гнізда G23 можна зустріти в лампах для ванн та душових, а також у настільних світильниках. Якщо ви шукаєте світлодіодну лампу з елементом,  що контактує, яку можна використовувати в підвісних стелях житлових та офісних будівель, тоді придивіться до моделі GX53.

    Як вибрати світлодіодну лампу у квартиру за формою

    Форма колби при облаштуванні житла має величезне значення. Ви можете придбати виріб, має конфігурацію груші. Це універсальний варіант, який підійде як для кухні, так для спальні та вітальні. Освітлювальні прилади вкручуються в настільні лампи, торшери та класичні люстри. Оскільки вони мають великий кут розсіювання, вони здатні добре освітлювати габаритні площі.

    Є світлодіодні моделі у формі свічки. Зазвичай їх використовують у квартирах для декоративних цілей. Якщо ви хочете виділитися серед сусідів та знайомих, купіть освітлювальний прилад «свічка на вітрі». Вони добре поєднуються з різними світильниками та люстрами.

    Це далеко не всі види світлодіодних ламп. У продажу є освітлювальні прилади в вигляді куль. Використовуються в підсвічуванні, світильниках і люстрах. Якщо ви хочете купити прилад для побутових цілей, підійде модель G45, для декоративних  — G95 або G125. У квартиру можна придбати вироби й незвичайної форми: у вигляді спіралі, Т або U-подібну модель.

    Придбання LED-лампи: як визначитися з потужністю

    Потужність — важливий технічний показник. Від цього параметра залежить яскравість світлового потоку. Якщо вас цікавлять яскраві освітлювальні прилади, але ви не знаєте, як вибрати потужність світлодіодної лампи, поворот увагу на такі деталі:

    1. Світловий потік (люмени). Якщо потрібно висвітлити невеликі приміщення, вибирайте модель на 3-5 Вт (450 Lm). Для освітлення середніх за розміром кімнат підійдуть світлодіодні лампи 10-12 Вт (900-1100 Lm). Джерела світла на 15–20 ватів (1800 Lm) купуйте для великої зали.
    2. Ціль освітлення. Якщо потрібні прилади для підсвічування картин чи інших декоративних предметів, вибирайте моделі, що мають мінімальну яскравість. Для спільного освітлення купуйте лампи з високим світловим потоком.
    3. Тип приміщення. Якщо для спальні та передпокою досить м'якого світла, то для вітальні або кухні потрібне більш яскраве освітлення.

    Визначившись із типом приміщення, світловим потоком та метою освітлення, ви будете знати, як підібрати потужність світлодіодної лампи для квартири чи приватного будинку.

    Яку колірну температуру вибрати

    Колірна температура позначається у Кельвінах (цифрами). Чим менший показник, тим жовтіше і  тепліше світло. Тепле біле світло (2700K–3000 K) здатний створити розслаблювальну та затишну атмосферу, тому найбільше підходить для вітальні, спальні чи їдальні. Нейтральний білий світловий потік (3500K–4100 K) забезпечує природніше освітлення. Він буде гарним варіантом для ванни чи кухні. Холодне біле світло (5000-6500 K) створює яскраве, енергійне освітлення. Може використовуватись у робочих кабінетах чи інших приміщеннях, де потрібна хороша видимість.

    Зверніть увагу! Якщо кімната, наприклад, розбита на дві або більше зон, для кожної з них можна застосовувати освітлювальний прилад з різною колірною температурою. Думаючи над тим, як вибрати світлодіодні лампочки, не забувайте про особисті уподобання мешканців. Одним подобається холодне біле світло, а іншим – тепле жовте.

    Як вибрати лампочку за яскравістю — кілька корисних порад

    Вибір LED-лампи залежить від приміщення, яке потрібно освітити. Фахівці радять орієнтуватися на такі показники:

    • для санвузла — 50 лм/м²;
    • для дитячої кімнати – 200 лм/м²;
    • для спальні та кухні  — 150 лм/м²;
    • для робочого кабінету – 300 лм/м².

    Якщо правильно зробити розрахунки, ви зможете підібрати модель, достатню для освітлення вашої кімнати. В таких приміщеннях ви будете себе почувати комфортно та затишно. Світлодіодна лампа — прилад, здатний не лише освітлювати кімнату, але заощаджувати ваші гроші. Не ігноруйте наші поради: звертайте увагу на цоколь, потужність, колірну температуру та яскравість. Пам'ятайте: не останню роль грає форма корпусу.

    Дивіться також More articles
    Як вирівняти синусоїду генератора
    Як вирівняти синусоїду генератора
    Читати
    Схеми підключення ПЗВ
    Схеми підключення ПЗВ
    Читати
    Чому іскрить розетка
    Чому іскрить розетка
    Читати
    З'єднання проводів: алюміній і мідь
    З'єднання проводів: алюміній і мідь
    Читати