• Рус
  • Укр
  • Як вибрати ліхтарик

    Article

    Ліхтарик — це предмет, який потрібно мати під рукою. Він точно знадобиться рано чи пізно. До того ж враховуючи частоту та непередбаченість відключень електрики, мати в сумці або просто в межах досяжності таке резервне освітлення вкрай корисне. Ми розповімо, як правильно вибрати ліхтарик, щоб він був справді зручним та практичним.

    Огляд типів ліхтариків

    Для використання в домашніх умовах можна виділити 2 популярні групи світлодіодних ліхтариків: ручні та налобні. Щоб зрозуміти, який з них підходить більше, слід врахувати, як використовувати його.

    Ручні ліхтарики: різновиди та особливості

    Ручний ліхтар — це найбільш мультифункціональна модель, яка доречна як у домашніх умовах, так та у подорожах. Наприклад, для освітлення дороги слід брати компактні та легкі прилади, що зручно поміщаються в долоні та не займають багато місця в сумці. Якщо потрібно буде тривалий час працювати при світлі ліхтарика, краще придбати повнорозмірні моделі, які мають зручну ручку для хвату. 

    Крім того, можна виділити такі види приладів, як універсальні та туристичні. Перші – це оптимальний баланс між функціоналом та розмірами. Другі дають потужніший світловий потік, є більш функціональними, але ціна їх, як і вага, вища.

    Налобні ліхтарики: завжди вільні руки

    Налобний ліхтар спочатку призначався для особливих потреб. Наприклад, саме такі моделі використовуються при пошукових роботах, військовими, туристами. Сьогодні вони більш поширені, є просто справжньою знахідкою для дому. Ключова їх особливість полягає у можливості надіти на голову та зафіксувати положення внаслідок гумок, розміщених певним чином.

    Світловий промінь завжди спрямований туди, куди повернута голова людини. Як правило, у них трохи нижча потужність. Налобні ліхтарики зручні, адже ви зможете підсвічувати ті чи інші місця, але при цьому мати вільні руки. Особливо це необхідно, якщо проводите якийсь поточний ремонт там, де потрібне додаткове підсвічування. 

    Види ліхтариків за типом живлення

    Усі ліхтарики мають джерело живлення, завдяки якому, власне, вони й світять. Існують 2 популярні різновиди: на батарейках та на акумуляторах. 

    Залежно від форми джерел живлення вони можуть бути взаємозамінними. Почнемо з моделей на батарейках. Використовуючи такі пристрої, ви не будете залежати від електромережі – просто потрібно придбати достатню кількість джерел живлення. Вони зручні для нечастого використання як у домашніх умовах, так і при виїзді, наприклад, за місто.

    Існує 2 популярних типу батарей: АА, або «пальчикові», і ААА, вони ж «мізинчикові». АА – це, мабуть, найбільш поширені. ААА — зменшена версія, пристрої мають порівняно невелику місткість. Ліхтарики на батарейках практичні, проте врахуйте, що елементи живлення потрібно утилізувати, а не викидати разом зі звичайним сміттям.

    Акумулятори вважаються більш економним рішенням, адже батареї можна заряджати, якщо ліхтар почав світити недостатньо яскраво. Однак залежно від умов слід вибирати моделі з вбудованою або знімною АКБ. У першому варіанті для поповнення заряду необхідно під'єднатися до електромережі. У другому випадку елементи живлення виймаються; якщо вони мають формат ААА чи АА, можна за необхідності замінити батарейками. Такий варіант найуніверсальніший. Ліхтарі на акумуляторах довговічні та зручні в різних умовах.

    Яке світло в ліхтарику краще: холодне, нейтральне або тепле

    Світло ліхтарика залежить від типу світлодіода. Існує поділ на 3 групи. Так, 0–2 – це холодне світло, 3–5 – нейтральне, 6–8 – тепле.  В інструкції також вказуються літери (A, B, C, D) – це опис відтінку, що також називається тінтом. Щоб зрозуміти, який варіант підходить вам, звертайте увагу на наступні аспекти:

    • чим тепліше світло, тим яскравість світіння менше. Для отримання більш інтенсивного освітлення використовуються холодні світлодіоди. Тому тепле світло у ліхтариках практично не зустрічається;
    • ідеальний варіант для туману або при переміщенні в димі – це якраз тепле світіння, далекобійні прилади світять нейтрально;
    • холодне світло неприємне для очей, що особливо відчувається при тривалій роботі з ліхтарем.

    Загалом кращого рішення не існує, адже все залежить від вашого особистого сприйняття. З теплим світлодіодом комфортніше, затишніше. Враховуйте, що холодне світло викривляє кольори, що в окремих випадках дуже небажано.

    На що звертати увагу при виборі ліхтарика

    Основні параметри вибору ліхтарика ми розглянули вище, але є й інші, які не менше важливі під час експлуатації. Один з моментів — кількість світлодіодів, від цього залежить потужність. Вимірюється вона у люменах. Популярні варіанти:

    • 10–40 Лм – це ручні ліхтарики та брелоки;
    • 40–100 Лм – налобні та туристичні прилади, цей показник оптимальний для переносних моделей;
    • 100–250 Лм – підійде для різних роботи, коли потрібне високоякісне підсвічування;
    • 250 Лм – це надпотужні моделі, які призначені для конкретних професійних завдань.

    Далі звертайте увагу на джерело зарядки. Це стосується моделей на акумуляторах. Вони можуть заряджатися від мережі 220 В, прикурювача (12 В), USB, сонячної батареї. Вибір того або іншого варіанту залежить від можливості заряджати у ваших умовах.

    Звертайте увагу на матеріал корпусу. Найпопулярніші варіанти:

    • алюміній — це міцний та легкий матеріал. Однак ціна такого корпусу вища, і він неприємно холодить руку, хоча це не завжди критично;
    • пластик легший, дешевий і комфортний для рук. Але ці матеріали не такі міцні, як метал;
    • титан є легкий і міцний, вироби з нього зручніші, але достатньо дорогі;
    • метал і пластик — це комбінація, яка, з одного боку, надійна, з  іншого – доступна за ціною. Додатково на такі прилади наноситься рельєф, що запобігає ковзанню в руці.

    В окремих випадках буде важливим момент захищеності. Так, існують водостійкі моделі з різними рівнями протекції: одні не постраждають від бризок, інші – від дощу, а треті – від прямого попадання струменя води. Крім того, існують удароміцні моделі, здатні витримувати різного роду механічні дії.

    Додаткові опції:

    • регулювання яскравості. Вона може бути ступеневою або плавною, у другому варіанті вдається точніше підібрати відповідний режим;
    • фокусування променя. Буває вузький, з великою дальністю або ж з широким охопленням, тобто розсіяний, але з підсвічуванням поблизу;
    • індикація заряду. Це є актуальним для акумуляторних моделей;
    • стабілізація світлового потоку. За її наявності світіння буде однаково яскравим, причому незалежно від заряду батареї;
    • стробоскоп та миготіння – корисно при подачі світлових сигналів.

    Вибір ліхтарика  багато в чому залежить від того, як і де плануєте його використовувати. Тому важливо оцінити способи застосування. Як правило, потрібно придбати кілька ліхтариків для різних цілей.

    Дивіться також More articles
    Як вирівняти синусоїду генератора
    Як вирівняти синусоїду генератора
    Читати
    Схеми підключення ПЗВ
    Схеми підключення ПЗВ
    Читати
    Чому іскрить розетка
    Чому іскрить розетка
    Читати
    З'єднання проводів: алюміній і мідь
    З'єднання проводів: алюміній і мідь
    Читати