• Рус
  • Укр
  • Як вибрати цоколь лампи і які вони бувають

    Article

    В освітлювальних приладах обов'язково встановлюють джерела світла. Щоб підібрати відповідний пристрій, важливо знати цоколі лампочок. Разом із колбою це один із головних компонентів освітлення.
    Цей елемент забезпечує фіксацію лампи в патроні та відповідає за подачу до неї електрики. Його вибирають з урахуванням характеристик та призначення світильника.

    Що таке цоколь

    Джерело світла в освітлювальному приладі встановлюють за допомогою дроту та патрона для фіксації. Для різних моделей необхідні той чи інший формфактор або тип цоколя. Останній є кріпильний елемент, який додатково відповідає за живлення. З його допомогою лампа кріпиться у патроні.

    Для стабільного світіння, пристрій повинен бути зафіксований міцно, без деренчання і люфту. Патрони відрізняються між собою за технічними параметрами та призначенням, отже, цоколі теж бувають різними.

    Як позначають тип цоколя

    Цей параметр підбирають під патрон. Визначити види цоколя ламп легко маркування. Перший символ – це буква, яка визначає тип елемента. Наприклад, Е позначають різьбовий, або Едісона, G штирковий. Це два різновиди, які зустрічаються частіше за інших.

    Щоб визначити тип цоколя, необхідно дивитися і на цифру в маркуванні після літери. Залежно від конструкції елемента, вона показує діаметр або відстань між штирями.

    Цікаво! Буває, що маркування відрізняється від загальноприйнятого. Наприклад, замість однієї літери ви бачите дві, друга при цьому уточнює параметри (лампа для автомобіля, енергоощадна і таке інше).

    Різьбові цоколі: види та особливості

    Цей тип елемента називають ще гвинтовим, раніше його використовували лише у лампах розжарювання. У маркуванні його позначають буквою Е, він працює у мережах змінного струму з напругою 12-380 В. Різьбовий цоколь використовують у світильниках для приміщень та у вуличному освітленні.

    За конструкцією цей елемент є циліндром з різьбленням на алюмінієвому корпусі. На кінці знаходиться контакт, до якого підключені електроди, від останніх йде підключення до нитки вольфрамової. При подачі струму він надходить до спіралі, розташованої всередині колби, в результаті остання світиться.

    Цифра, яка йде після Е, означає зовнішній діаметр у міліметрах. Є кілька найпоширеніших моделей такого типу:

    1. Е27. Це стандартний цоколь лампочки, типовий розмір, який часто зустрічається у побутових світильниках. Діаметр у цьому випадку дорівнює 27 мм;
    2. Е14. Популярний варіант, який називають також «міньйоном». Цоколь Е14 має розмір 14 мм, його використовують для невеликої класичної лампи, призначеної для встановлення на кухні, коридорі або ванній;
    3. Е40. Це потужні джерела світла, які використовують у вуличних світильниках чи для освітлення виробничих майданчиків. Лампи з такими цоколями називають також голіафами.

    Рідше зустрічаються цоколі невеликого розміру ー 5, 10, 12 мм. У Європі стандартним вважається Е26 під напругу 110 В. У світлодіодних лампах різьбові елементи працюють зі спеціальними вбудованими драйверами.

    Штиркові цоколі

    Такі типи конструкції маркують буквою G. Цифра визначає відстань між центрами штирів. Цоколь такого типу зустрічається в галогенних та люмінесцентних лампах, він може бути як маленьким, так і великим. Цей варіант підходить для мініатюрних світильників завдяки невеликій площі.

    Розмір цоколя такого типу теж буває різним. Ось кілька найпопулярніших:

    1. G4. Це маленький цоколь для мінілампочок, що використовуються в декоративному освітленні, як правило, низьковольтних під напругу 12 або 24 Ст. Найчастіше такі моделі купують для люстр і стельових світильників, що вбудовуються;
    2. GU5.3. Зустрічається у торговому обладнанні, освітленні вітрин, ламп для натяжних та підвісних стель;
    3. G9. Встановлюється у пристроях для декоративного чи акцентного підсвічування, останнім часом часто зустрічається у домашніх люстрах;
    4. G13. Такі пристрої купують для встановлення у світильники типу армстронг та їх аналогів. Цей цоколь зустрічається у люмінесцентних лампах. Іноді він є у світлодіодних джерелах світла з колбою трубчастої форми;
    5. G23. Цей цоколь лампочки підійде для душової, ванної, настільного світильника. У гніздах пристроїв є спеціальні отвори для монтажу у звичайні прилади для освітлення.

    Там, де потрібно створити спрямоване акцентне освітлення, використовують лампи з цоколем G53. Такі джерела світла купують для високих стель у ресторанах, бутиках, торгових залах.

    Ще один популярний цоколь GX53. Це лампочки невеликої висоти, які встановлюють у підвісних та натяжних стелях у квартирах, будинках та офісах. З їх допомогою виходить створити точкове підсвічування вітрини, прилавка, дзеркала, кухні, вбиральні.

    Цікаво! Лампочки зі штирьковим типом цоколя відразу включаються на повну потужність. Вони дають приємне освітлення, яке нагадує денне, і не нагріваються дуже сильно.

    Як правильно вибрати цоколь

    Від цього показника не залежить потужність лампочки. Але знати які бувають цоколі, необхідно, щоб правильно замінити джерело світла замість несправного або встановити більш інтенсивний у роботі. У кожного елемента своє призначення, наприклад, цоколь Е27 найчастіше використовується у побуті.

    Той чи інший тип підбирається під конкретний формфактор патрона. Світлодіодні лампи зараз випускаються з такими ж цоколями, як і будь-які інші, але за експлуатаційними характеристиками вони набагато кращі. Довговічність елемента залежить від його конструкції, бажано, щоб у ній було менше деталей, що виступають.

    Також потрібно уточнити цоколі лампочок 220 вольт. Від цієї мережі, наприклад, працюють пристрої GU10. Під таку напругу можна підібрати варіанти з різним фактором, найголовніше — збіг розмірів.

    Дивіться також More articles
    Як вирівняти синусоїду генератора
    Як вирівняти синусоїду генератора
    Читати
    Схеми підключення ПЗВ
    Схеми підключення ПЗВ
    Читати
    Чому іскрить розетка
    Чому іскрить розетка
    Читати
    З'єднання проводів: алюміній і мідь
    З'єднання проводів: алюміній і мідь
    Читати