• Рус
  • Укр
  • Що таке фаза та нуль в електриці

    Article

    Більшість електроприладів потребують дотримання полярності. Розібратися, що таке нуль та фаза, можна навіть не бувши професійним електриком. Ці терміни широко використовують у побуті людьми без спеціальних знань.

    Знати значення цих двох параметрів та вміти знаходити їх важливо під час ремонту у житлових чи виробничих приміщеннях. Дотримання полярності необхідне не тільки для побутових приладів, а й у процесі монтажу розеток та вимикачів.

    Пристрій та принцип роботи електросистеми

    У процесі заміни вимикача або розетки можна звернути увагу на те, що вони мають два-три дроти. Саме ці кабелі є фазою і нулем, а третій виконує функції заземлення. Перед попаданням у квартиру, будинок або офіс струм проходить довгий багатокомпонентний ланцюжок.

    Електрика виробляється на електростанції в трифазному генераторі змінного струму, звідти переходить до трансформатора, що підвищує, по лініях електропередач. Там показник із 10-20 кв. збільшується до 330. У результаті утворюється нейтраль чи нуль, що з'єднується із землею. Звідти виходить знову три фазних кабелі.

    Надходячи до населеного пункту, струм потрапляє до понижувального трансформатора, де знижується до допустимого для регіону показника, зазвичай, у межах 110-150 кВ. При цьому нейтраль заземлюється, і залишаються три фазні дроти. Потім напруга проходить по середніх протяжних мережах, що складаються тільки з 3 фаз.

    Як струм надходить до будівлі

    Далі електрика надходить до розподільчої підстанції, а звідти переходить до електрощитів будинку. Для цього використовуються самі трифазні кабелі, при цьому утворюється робочий нуль, необхідний для розподілу однофазного навантаження.

    В електрощиті будівлі трифазна мережа підключається до ВРП, де фази розподіляються, і кожна «отримує» заземлення та нуль. Після, струм переходить до розподільного щита під'їзду, поверху та квартири послідовно. Ланцюжок замикається, коли електроприлад підключають до розетки — завершального пункту.

    Цікаво! На фазах для більшості будинків і квартир перемінний струм. Це пов’язано з тим, що він набагато простіше передається на далекі відстані, порівняно з постійним.

    Що таке фаза та нуль

    Електротехніка в будинку чи квартирі працюватиме стабільно та безпечно лише за умови правильного підключення. Для цього важливо знати, що є фаза в електриці, і навіть розбиратися, які дроти є нулем і заземленням. Розглянемо ці поняття докладно.

    Фаза — це кабель, за яким напруга надходить безпосередньо до будинку, офісу або квартири. Отже, по всьому розглянутому вище ланцюжку, від початкової електростанції до розетки, всі дроти є фазами. Нуль кабель, по якому струм повертається назад до станції.

    Як визначити, де фаза, а де нуль

    Згідно з держстандартом Р 50462-2009, що діє в Україні з 2011 року, кожен елемент трифазної мережі має умовні позначення у вигляді букв. L — це одна з жил, PE — захисний нуль, а N — нейтраль. Відповідні символи вказують на контакти, до яких підключають провідники.

    Знати позначення нуля в електриці необхідно, адже бувають випадки, коли є просто виведення дроту в розподільчий щит, і будь-які позначки відсутні.

    За маркуванням

    У кожного дроту під ізоляцією є три жили, всі позначені кольорами. Нові кабелі виділяють так:

    • фаза — коричнева, чорна або біла;
    • нейтраль, він же нуль синій або блакитний;
    • заземлення роблять двоколірним, наприклад, смугастим, жовто-синім і так далі.

    Існує також стандарт IEC 60446 2004 року, за яким дроти виконують в інших кольорах:

    • фазу — червоним, чорним та ін.;
    • нуль синьо-білим або синім;
    • заземлення – жовто-зеленим.

    Але не завжди позначення нуля та фази можна розпізнати у такий спосіб. Наприклад, в електромережах, встановлених дуже давно, є жили з перетином з алюмінію, а маркування може бути зовсім іншим. У такому разі є інші ефективні методи.

    За допомогою викрутки-індикатора

    Це дуже простий спосіб зрозуміти, де знаходяться фаза та нуль у розетці. Індикаторна викрутка — це інструмент, який складається з покритого здебільшого площі ізоляцією металевого жала та руків'я. Усередині останньої знаходяться неонове підсвічування та резистор, на торцевій частині розташований другий контакт.

    Зрозуміти, як визначити фазу і нуль у такий спосіб, просто: достатньо доторкнутися нею до отвору для розетки або послідовно до кінців кабелю без ізоляції. Якщо при цьому спалахнуло неонове підсвічування в руків'ї, значить, є напруга, і перед вами фаза. Проводи, при дотику до яких немає свічення, це заземлювальний і нуль.

    Важливо! Працювати з викруткою потрібно лише у діелектричних рукавичках із гуми. Щоб уникнути короткого замикання, потрібно зняти ізоляцію із жил, а потім розвести їх. Вони не повинні стикатися між собою.

    За допомогою мультиметра

    Ще один спосіб зрозуміти, де фаза, а де нуль без індикатора ー скористатися цим багатофункціональним приладом. Відмінно підійде сучасна модель із РК-дисплеєм, на який виводяться показники. Для точного визначення напруги апарату потрібно кілька секунд.

    Працювати з мультиметром потрібно обережно, зокрема важливо вибрати режим вольтметра, а не амперметра. Межі вимірювань ставлять вище за передбачувані параметри в мережі.

    Одним з електрощупів потрібно доторкнутися до досліджуваного елемента, а контактну частину другого затиснути пальцями. Якщо цифри, які з'являються на екрані, вище нуля — перед вами фаза. Якщо напруга дорівнює 0 або нижче, то ви торкаєтеся заземлювального або нульового провідника.

    Як знайти заземлення

    Також важливо знати, як відрізнити нуль від землі. За параметрами ці два дроти схожі між собою, але плутати їх не можна, тому що в цьому випадку є ризик отримати удар струмом. Найпростіший спосіб — звернути увагу на колір, вище ми вже писали, яким відтінком позначають землю.

    В електросистемах з індивідуальним заземлювальним контуром відрізнити нульовий провід від заземлення легко за допомогою мультиметра. Просто виміряйте напругу робочого провідника та двох інших. Більший показник — це нуль, а менший — земля.

    Коли потрібно шукати фазу та нуль

    Необхідність у цьому виникає у процесі монтажу електроустаткування. Знати, де в розетці фаза, а де нуль, потрібно, щоб правильно встановити:

    • розетку чи вимикач;
    • трифазний дифавтомат для приватного будинку, ПЗВ;
    • побутову техніку;
    • освітлення.

    У багатьох також виникає питання, фаза — це плюс або мінус. Однозначної відповіді на нього немає, тому що ці показники по черзі змінюються на одному контакті.

    Дивіться також More articles
    Як вирівняти синусоїду генератора
    Як вирівняти синусоїду генератора
    Читати
    Схеми підключення ПЗВ
    Схеми підключення ПЗВ
    Читати
    Чому іскрить розетка
    Чому іскрить розетка
    Читати
    З'єднання проводів: алюміній і мідь
    З'єднання проводів: алюміній і мідь
    Читати